Какво толерираш понастоящем в твоя живот? По тежък с няколко килограма от нормалното ли
си? Може би е твоята работа, това което ненавиждаш? Или си твърде разсеян, не можеш да намериш нищо и ти остава по-малко време за почивка? За да бъдеш по-щастлив, по-продуктивен, по-еластичен, по-здрав, спри да толерираш тези 10 неща още днес:
Да нехаеш за здравето си. Повече от половината население на Европа е с наднормено тегло, с което изграждането на по-здравословен начин на живот е критичен компонент за балансиране, намаляване на стреса и повече гъвкавост. Ако ти си част от хората с нездравословен начин на живот започни да правиш малки промени. Постоянни малки промени с времето ще доведат до голям резултат.
Бездействие. Живота на хората е често в застой заради страх, вина или просто защото не знаят по кой път да поемат. В случай че искаш да постигнеш големи цели, започни с малки стъпки. Ако се насочваш към цел, която изглежда непостижима, започни да да се движиш към нея с малки стъпки, докато един ден не си толкова близо, че да кажеш: "Разбира се, това е лесно. Мога да го постигна!"
Негативизъм. Като се има предвид колко е труден животът днес и колко често си заливан с негативна информация, е лесно да бъдеш песимистичен и негативен. Отвърни с хумор! Изследвания свързани с хумора и здравето показват че хуморът прави по-здрава имунната система, редуцира болката и нивото на стрес. След като хуморът изгражда позитивни емоции, може също така да помогне за намаляване на гнева, депресията и безпокойството. Още едно изследване показва че позитивната емоция повишава задоволството от живота.
Неорганизираност. Неорганизираността е бариера пред продуктивността. Ако често казваш "Нямам време да направя Х" можеш да станеш много по-организиран като изградиш програма или направиш система която да ти стане навик. Книгата за бизнес E-Myth на Michael Gerber свърши добра работа в описването на важността от създаване на програма в бизнес средата, а тази идея важи и не само за работната среда.
Хроничен стрес. 75-90% от посещенията при доктор са свързани със стреса. В добавка, 68% от работниците са толкова стресирани, че се чувстват изтощени и без контрол. 44% от работниците губят средно час на ден от продуктивността си заради стрес. В добавка 22% от работодателите казват, че губят повече от 6 дни в година заради стрес. Статистиката показва че повечето работници се чувстват стресирани заради четири основни причини: тежка работа, проблеми в личния живот, несигурна работа и опитване да се съвмести работата с личния живот.
Материализъм. В природата ни е да гледаме как се справят другите, но също искаме да знаем как ние се справяме в сравнение с тях. Когато става въпрос за материални неща, хората си мислят, че те ще ни донесат повече щастие, отколкото те всъщност могат.
За сравнение през 1940 Американците са със средно ниво на щастие 7.5 от 10. В днешни дни с всичките смартфони, iPad, компютри, бързи коли и приходи които са 2 пъти повече, какво мислите че е средното им ниво на щастие в днешни дни? 7.2. Не само, че материализма не носи щастие, но е основен фактор за нещастието. Направено е изследване на нивото на щастие на повече от 12 000 новозавършили ученици на 18 годишна възраст и след това отново, когато те са вече на 37. Тези които се проявили като материалисти на 18 години са по-нещастни от останалите 19 години по-късно.
Мислене че перфектното съществува. Мислил ли си си някога неща от рода на: "Трябва да бъда перфектен и да правя всичко перфектно." ? Тези грешни виждания могат да са продукт на липсата на желание да чуете критика от другите или просто да се плашите от нея и тенденцията да съдите за себе си и за другите твърде строго. Вместо да се стремите към перфектност, която е непостижима, давай всичко от себе си и бъди щастлив като го направиш. Фокусирай се на постиженията вместо на стремежа към перфектност.
Мнението на всички за теб. Ох, времето и енергията, която съм загубила за това да обръщам особено голямо внимание на това какво останалите мислят за мен. Облечена ли съм подходящо, изказването ми подходящо ли беше, справих ли се със ситуацията подходящо? Когато трябваше да преосмисля живота си, реших да спра да мисля за мнението на всички други и се фокусирах върху мнението на определени хора в моя живот. Реших сама да определям какво искам и какво не искам.
Работата, която мразите. Над 300 милиона $ се губят всяка година в САЩ заради нежелание за работа. Само 45% от Американците са били доволни от работата си през 2010-та. Най-ниското ниво от началото на изследванията, които са стартирали още през 1987-ма. Ако обстоятелствата не ти позволяват да смениш работата си в момента, започни да се подготвят малко по-малко към промяна.
Да бъдеш финансово неграмотен. Знам за значението на това да пестя за бъдещето, но намирам света на финансите по-скучен от ряпа. Въпреки това се постарах да знам разликата между 400 хиляди и 400 милиарда, да се запозная с данъчните закони и данъчните декларации.
Ако светът на финансите не е твоята сфера, потърси помощ. Има изключително много книги и блогове за финанси и оптимизация.
И накрая ще завърша с един цитат на Justice Oliver Wendell Holmes. Той казва: "Твърде много хора умират с музиката все още в тях". Може би това е заради толериране на грешните неща? Какво ще добавиш към този лист?
-----------------------------------------------------------------------------------
четвъртък, 13 юни 2013 г.
сряда, 12 юни 2013 г.
Градчето което прекара 25 години под водата
Това е Villa Epecuen, малко туристическо градче южно от Буенос Айрес, което прекара четвърт век под водата. Създадено през 20-те години на миналия век на брега на солено езеро, градчето беше дом на повече от 5000 души и туристическа дестинация за хиляди от аржентинската столица.
През 1985-та спукана язовирна стена погреба градчето в повече от 10м солена вода, превръщайки го в модерната Атлантида. Първоначално хората чакали, качени на покривите, надявайки се водата да спадне. Не се случи така и след 2 дни се превърна в град на духовете.
През 2009-та водата започна да спада и разкри апокалиптична гледка.
Равномерно разположени мъртви дървета очертават това, което преди са били улици.
Изненадващо един жител остава в това разрушено място. Пабло Новак беше единствения човек, които не напусна своя роден град, когато водата го погълна през 1985-та. Той живее в каменна хижа с хладилник и кухня. Вероятно няма друго място като дома...
Виж още фотографии от Хуан Мабромата и Flickr потребителя Peretti
-----------------------------------------------------------------------------------
10 умопомрачителни теории които ще променят твоето възприятие за света
Реалността не е очевидна и проста както ние сме свикнали да мислим. Някои от нещата, които ние приемаме за истина са пословично грешни.
Учени и философи направиха усилие да променят нашите общи възприятия. 10-те примера по-долу ще ти покажат какво имам предвид.
1. Великото заледяване
Великото заледяване е теория за това, че нашата вселена е към края си. Вселената има ограничен запас от енергия. Според тази теория, когато енергията на нашата вселена се изчерпа, тя ще замръзне. Топлинната енергия, произведена от движението на частиците, топлинната загуба, закона на Вселената, означава че в крайна сметка това движение на частици ще се забави и вероятно един ден всичко ще спре.
2. Солипсизъм
Солипсизмът е философска теория, която твърди че нищо не съществува освен индивидуалното съзнание. Първоначално звучи глупаво - кой по принцип напълно отрича съществуването на света около нас? Освен ако не се замислиш. Наистина е невъзможно да потвърдим каквото и да е освен нашето съзнание.
Не ми ли вярваш? Помисли си за момент за всички вероятни сънища, които си имал. Не е ли възможно всичко около теб да не е нищо освен невероятно сложен сън.
Но има хора и предмети около нас в които не можем да се съмняваме, защото можем да ги чуем, видим, подушим и усетим, нали? И да и не. Хората, които взимат LSD например, казват че могат да докоснат и най-убедителните халюцинации, но ние не твърдим че техните видения са "реалност". Твоите сънища симулират усещания също и в крайна сметка това което възприемаш е това което определен сектор от твоят мозък ти казва.
В резултат, кои части от нашето съществуване са безспорни? Никои. Не пилето, което ядем за вечеря или клавиатурата под пръстите ти. Всеки от нас може да е сигурен само в съществуването на собствените си мисли.
3. Философия на идеалиста
Джордж Бъркли (George Berkeley), бащата на идеализма, твърдеше че всичко съществува като идея в нечие съзнание. Повечето от приятелите му приемали тази теория за глупава. Някой от противниците му ритнал камък със затворени очи и казал "Ето развенчах теорията".
Идеята била такава че ако камъкът съществувал наистина само в съзнанието му, не е можело да го изрита със затворени очи. Опровержението на Бъркли е трудно да се разбере, особено в днешни дни. Той твърдеше че има всемогъщ и всевиждащ Господ, който вижда всичко и всички наведнъж. Реалистично или не?
4. Презентизъм
Времето е нещо, което ние възприемаме като естествено, ако го изживяваме в момента ние нормално го разделяме на минало, настояще и бъдеще. Презентизмът твърди че миналото и бъдещето са нереални, докато само настоящето е реално.
С други думи, днешната закуска и всяка дума от тази статия ще спре да съществува след като я прочетеш, докато не я отвориш отново. Бъдещето е също толкова нереално, защото времето не може да съществува преди и след като се е случило.
5. Платон и Логос
Всеки е чувал за Платон. Той е най-известният философ. Като повечето философи той също е имал да каже някои неща за реалността. Той твърдял, че отвъд нашата възприета реалност има друга със свят от перфектни форми. Всичко, което виждаме е само сянка и имитация на това какви са наистина нещата. Той твърдял че като изучаваме философията имаме шанс само бегло да видим какви наистина са нещата и да открием перфектните форми на всичко, което възприемаме.
В допълнение на това впечатляващо изявление, казва че всичко е направено от една и съща съставка. Което означава (според него) че диамантите, златото и кучешката каишка съдържат една и съща съставка, но в различна форма, което с откриването на атомите и молекулите се оказа вярно донякъде.
6. Етернализъм
Етернализмът е противоположното на презентизмът. Това е философия, която твърди че времето има различни слоеве. Цялото време е симулация, но се измерването се определя от наблюдателя. Това което вижда зависи от каква точка той наблюдава.
Динозаврите, Втората Световна Война и Джъстин Бийбър всички те съществуват симулативно, но могат да бъдат възприети само от определена локация. Ако някой е попаднал в тази точна на реалност, бъдещето е предначертано и свободата на избор е илюзия.
7. Ум в буркан
"Ум в буркан" е теория дискутирана от учени и философи, които като повечето хора вярват че човешкото разбиране на реалността зависи изцяло на неговото субективно усещане.
Какъв е дебата? Представи си че ти си просто ум в буркан, който се управлява от извънземни или луди учени. Как би разбрал? И можеш ли да отречеш възможността че това е твоята реалност? Нещо подобно на теорията във филма "Матрицата".
8. Теорията за мултивселената
Всеки, който не е прекарал 10 години в пустинята е чувал за теорията за мултивселената или за паралелната вселена. Тази теория твърди че съществуват много паралелни веселени с различна реалност.
Какъв е смисъла? В паралелна система ти си бил убит с динозаврите, в друга ти си властен диктатор, в друга ти въобще може да не си бил роден, защото твоите родители не са се запознали.
9. Измислен реализъм
Това е най-впечатляващата теория за мултивселената. Супермен е реален. Да, някои от вас могат да изберат и друга история, Хари Потър може би е също реален. Тази теория твърди, че заради безкрайните паралелни системи, всичко трябва да съществува някъде.
10. Феноменализъм
Всеки се интересува от това какво става с предметите, когато не ги гледаме. Много учени са изследвали тази теория и някои от тях са заключили, че те просто изчезват. Феноменалистите вярват че предметите съществуват само като феномен в съзнанието. Така че твоят лаптоп е тук само, когато го осъзнаваш и вярваш в неговото съществуването, но като се обърнеш и го забравиш вече спира да съществува. Няма съществуване без съзнание.
-----------------------------------------------------------------------------------
Учени и философи направиха усилие да променят нашите общи възприятия. 10-те примера по-долу ще ти покажат какво имам предвид.
1. Великото заледяване
Великото заледяване е теория за това, че нашата вселена е към края си. Вселената има ограничен запас от енергия. Според тази теория, когато енергията на нашата вселена се изчерпа, тя ще замръзне. Топлинната енергия, произведена от движението на частиците, топлинната загуба, закона на Вселената, означава че в крайна сметка това движение на частици ще се забави и вероятно един ден всичко ще спре.
2. Солипсизъм
Солипсизмът е философска теория, която твърди че нищо не съществува освен индивидуалното съзнание. Първоначално звучи глупаво - кой по принцип напълно отрича съществуването на света около нас? Освен ако не се замислиш. Наистина е невъзможно да потвърдим каквото и да е освен нашето съзнание.
Не ми ли вярваш? Помисли си за момент за всички вероятни сънища, които си имал. Не е ли възможно всичко около теб да не е нищо освен невероятно сложен сън.
Но има хора и предмети около нас в които не можем да се съмняваме, защото можем да ги чуем, видим, подушим и усетим, нали? И да и не. Хората, които взимат LSD например, казват че могат да докоснат и най-убедителните халюцинации, но ние не твърдим че техните видения са "реалност". Твоите сънища симулират усещания също и в крайна сметка това което възприемаш е това което определен сектор от твоят мозък ти казва.
В резултат, кои части от нашето съществуване са безспорни? Никои. Не пилето, което ядем за вечеря или клавиатурата под пръстите ти. Всеки от нас може да е сигурен само в съществуването на собствените си мисли.
3. Философия на идеалиста
Джордж Бъркли (George Berkeley), бащата на идеализма, твърдеше че всичко съществува като идея в нечие съзнание. Повечето от приятелите му приемали тази теория за глупава. Някой от противниците му ритнал камък със затворени очи и казал "Ето развенчах теорията".
Идеята била такава че ако камъкът съществувал наистина само в съзнанието му, не е можело да го изрита със затворени очи. Опровержението на Бъркли е трудно да се разбере, особено в днешни дни. Той твърдеше че има всемогъщ и всевиждащ Господ, който вижда всичко и всички наведнъж. Реалистично или не?
4. Презентизъм
Времето е нещо, което ние възприемаме като естествено, ако го изживяваме в момента ние нормално го разделяме на минало, настояще и бъдеще. Презентизмът твърди че миналото и бъдещето са нереални, докато само настоящето е реално.
С други думи, днешната закуска и всяка дума от тази статия ще спре да съществува след като я прочетеш, докато не я отвориш отново. Бъдещето е също толкова нереално, защото времето не може да съществува преди и след като се е случило.
5. Платон и Логос
Всеки е чувал за Платон. Той е най-известният философ. Като повечето философи той също е имал да каже някои неща за реалността. Той твърдял, че отвъд нашата възприета реалност има друга със свят от перфектни форми. Всичко, което виждаме е само сянка и имитация на това какви са наистина нещата. Той твърдял че като изучаваме философията имаме шанс само бегло да видим какви наистина са нещата и да открием перфектните форми на всичко, което възприемаме.
В допълнение на това впечатляващо изявление, казва че всичко е направено от една и съща съставка. Което означава (според него) че диамантите, златото и кучешката каишка съдържат една и съща съставка, но в различна форма, което с откриването на атомите и молекулите се оказа вярно донякъде.
6. Етернализъм
Етернализмът е противоположното на презентизмът. Това е философия, която твърди че времето има различни слоеве. Цялото време е симулация, но се измерването се определя от наблюдателя. Това което вижда зависи от каква точка той наблюдава.
Динозаврите, Втората Световна Война и Джъстин Бийбър всички те съществуват симулативно, но могат да бъдат възприети само от определена локация. Ако някой е попаднал в тази точна на реалност, бъдещето е предначертано и свободата на избор е илюзия.
7. Ум в буркан
"Ум в буркан" е теория дискутирана от учени и философи, които като повечето хора вярват че човешкото разбиране на реалността зависи изцяло на неговото субективно усещане.
Какъв е дебата? Представи си че ти си просто ум в буркан, който се управлява от извънземни или луди учени. Как би разбрал? И можеш ли да отречеш възможността че това е твоята реалност? Нещо подобно на теорията във филма "Матрицата".
8. Теорията за мултивселената
Всеки, който не е прекарал 10 години в пустинята е чувал за теорията за мултивселената или за паралелната вселена. Тази теория твърди че съществуват много паралелни веселени с различна реалност.
Какъв е смисъла? В паралелна система ти си бил убит с динозаврите, в друга ти си властен диктатор, в друга ти въобще може да не си бил роден, защото твоите родители не са се запознали.
9. Измислен реализъм
Това е най-впечатляващата теория за мултивселената. Супермен е реален. Да, някои от вас могат да изберат и друга история, Хари Потър може би е също реален. Тази теория твърди, че заради безкрайните паралелни системи, всичко трябва да съществува някъде.
10. Феноменализъм
Всеки се интересува от това какво става с предметите, когато не ги гледаме. Много учени са изследвали тази теория и някои от тях са заключили, че те просто изчезват. Феноменалистите вярват че предметите съществуват само като феномен в съзнанието. Така че твоят лаптоп е тук само, когато го осъзнаваш и вярваш в неговото съществуването, но като се обърнеш и го забравиш вече спира да съществува. Няма съществуване без съзнание.
-----------------------------------------------------------------------------------
Абонамент за:
Публикации
(
Atom
)